Monday, July 1, 2019


Delfi rallipäeva finaal kujunes autoralli MM-sarja esikohameeste Tänak – Järveoja siseasjaks

Tänak - Järveoja ja teised sõitjad pakkusid kohale tulnud rahvale vinge show!


Pühapäeval Tallinna Lauluväljakul toimunud Delfi rallipäev 2, kujunes taaskord väga meeleolukaks sündmuseks, mida oli tänu heale ilmale kohapeale jälgima tulnud suur hulk inimesi ja nad ei pidanud shows pettuma.
Päeva kangelasteks olid kindlasti neli meest, kes rallifännidele tuttavad MM-radadelt ehk Ott Tänak, Martin Järveoja, Dani Sordo ja Kris Meeke, kellest võib öelda etteruttavalt jõudsid poolfinaalidesse kolm.

Eelvoorude parim Sardiinia MM-ralli võitja Sordo

Päeva alustati krosskartide eelsõitudega ning nende kõige kiirema aja sõitis välja Hyundai tehasemeeskonna piloot Dani Sordo, kellel kulus 1,15 km pikkuse raja läbimiseks minut ja 22,706 sekundit. Eelsõitude teine aeg Tänakule 1.23,187 ja kolmas Andre Kiilile 1.24,007.

„Ausalt öeldes ma ei imesta, et siin nii palju publikut on kohal, sest Eesti rallifännid on tuntud üle maailma ja, kui neil kodus selline üritus korraldatakse, siis see rahvahulk ei pane imestama. Eks tegemist on küll fun päevaga, aga me tahame siiski kõik võita,“ võttis Sordo esmased muljed peale eelringe Delfile antud intervjuus kokku.

Eelringidest võitjatena edasi: Andre Kiil, Karl Martin Volver, Martin Järveoja, Sander Sepp, Dani Sordo, Robert Virves, Marko Rohtlaan ja Ott Tänak.’

Tegelikkuses said aga ka kõik avaringis kaotanud võistlejad veerandfinaalides edasi võistelda ning edasist pääsu poolfinaali üritada.


Tänak tõstis tempot, Meeke kiirustas lennukile

Poolfinaalides alustasid esimesena kaheksa meest, kes avaringis kaotanud olid. Kui eelsõitudes pidi Kris Meeke väikese sõiduvea tõttu Andre Kiili paremust tunnistama, siis veerandfinaalis põhja-iirlane ei vääratanud ning võttis 1,5 sekundilise võidu Allan Kakri ees. Sellest hoolimata, et Meeke pääses selle tulemusega edasi poolfinaali, siis Eesti rallifännid teda seal sõitmas ei näinud. Nimelt kiirustas Meeke õigeks ajaks Tallinna Lennujaama, et lennata Saksamaale, kus teda esmaspäeval ees ootamas Toyota Gazoo Racing meeskonna Saksamaa MM-ralli testid. Meeke asendas poolfinaalis nö. varusõitja Janar Muttik, kes läks seal kokku Martin Kanguriga, kes veerandfinaali võidu järel liiga suure hooga finišijärgset kurvi võttis ning krosskardi vasaku tagumise poole seejärel tükiks ajaks mehaanikute hoolde jättis. Veerandfinaalide kõige põnevamaks duelliks kujunes järjekorras viies start, kus sõitsid Kiil ja Volver. Lõpuks pidi Volver vastase paremust tunnistama vaid 0,137 sekundiga. Tänaku vastaseks oli veerandfinaalis Eesti üks parimaid ringraja motosportlaseid Marko Rohtlaan.
Autoralli MM-sarja liider vajutas veerandfinaalis juba oluliselt kõvemini gaasipedaali ning võitis Rohtlaane ees 1,899 sekundiga ning sõitis välja veerandfinaalide ja ka päeva parima aja 1.21,806.

Poolfinaalidesse pääsesid Janar Muttik, Martin Kangur, Joosep Ralf Nõgene, Juss Laansoo, Andre Kiil, Martin Järveoja, Dani Sordo ja Ott Tänak.

Seekord jäi veel kaardilugeja teiseks

Poolfinaalide esimese stardi tegid Muttik vs Kangur, millest väljus võitjana Muttik. Kohe nende järel pääsesid rajale Nõgene vs Laansoo. Nõgene küll võitis sõidu, kuid peale finišit oli küsimus, et kas Laansooga on ikka kõik korras, sest tema krosskart ei soostunud pidurdusmaal ühte kurvi keerama ning tulemuseks otse rajapiirdesse sõit. Õnneks oli krossimehega siiski kõik korras ning võistlus sai jätkuda.


Olgu öeldud, et Muttik – Nõgene kohtusid seejärel omavahel 3 ja 4 koha heitluses, millest väljus parimana Nõgene, kes edestas Muttikat 6,549 sekundiga.

Heitluses finaalikoha pärast alustasid esimesena Kiil ja Järveoja. Mehed heitlesid rajal nagu võrdne võrdsega, kuid enne finišikurvini jõudmist tegi Kiil mäest alla tulles spinni, mille järel kohe krosskart tundus, et ei käivitunud ning seega esimesena finaali mees, kes kogu seltskonnast ainsana ei tee oma igapäevast tööd roolitaga ehk siis Martin Järveoja.
Kui eelsõitudes edestas Sordo Tänakut, siis poolfinaalis ei jätnud eestlane midagi juhuse hooleks ning edestas finišijoonel hispaanlast 2,582 sekundiga.

Kui möödunud aastal kohtusid Delfi rallipäeva finaalis Toyota Gazoo Racing meeskonnakaaslased Ott Tänak ja Esapekka Lappi, siis sel korral oli Delfi rallipäevale kohale tulnud fännidele pakkuda ikkagi tõeliselt magus maiuspala ehk siis duell meeste vahel, kes istuvad tavaliselt samas Yaris WRC autos.
Delfi rallipäeva 2 võitjana finišeeris Ott Tänak, kes edestas lõpuks Järveoja 5,235 sekundiga.
Nagu ka Martin Järveoja ütles naljatades peale finaali, et õnneks kodurahu huvides võitis Tänak.
Sellest hoolimata sõnas Elvast pärit kaardilugeja, et võtab tulevikuks plaani ka ühe ralli, kus kavatseb ise juhikohal istuda.

"Kui finaalis oleks kaardilugeja kiiremini sõitnud, oleks Soomes võib-olla kohtade jagamine keeruliseks läinud. Pinget oli omajagu, aga hea, et lõpuks nii läks," rääkis Tänak videointervjuus.

Autoralli MM-sarja üldliider pidas võidust olulisemaks kohale tulnud publikule elamuse pakkumist. "Inimesi oli palju ja oli väga soe vastuvõtt. Rallidel käies on eestlasi samuti palju, aga seal on mu fookus teisel kohal. Tänase päeva prioriteet olid inimesed, kes meid toetavad," lausus ta.


Lisaks krosskartidel sõitudega pakkus Ott Tänak kohaletulnud rahvale vaatamiseks ka enda Toyota Yaris WRC autot, millega rahva ees kiiremaid kurve võttis ning „sõõrikuid“ tegi. Kahel korral sai Tänaku kõrvalistmel istuda ka räppar nublu, kes enda esinemise ajal sõnas, et sai täna istuda maailma kõige kiirema rallimehe kõrval ja otsustas, et jätkab räpparina.Oli üks meeleolukas pühapäev, kus tegevust ja põnevust jätkus kõigile ning loodetavasti kohtume samal ajal, samas kohas juba järgmisel aastal!

Foto: Margus Pahv

No comments:

Post a Comment