Tuesday, February 13, 2018


Autoralli MM-sari jätkub hooaja ainsa talveralligaJaanuari viimasel nädalavahetusel tehti algust autoralli MM-hooajaga 2018. Järjekorras 86. Monte-Carlo ralli võitsid viimase nelja aasta parimad Sébastien Ogier – Julien Ingrassia (Ford Fiesta RS WRC´17). Viite järjestikust võitu ei ole sellelt legendaarselt rallilt nüüd kellelgi muul ette näidata, kui prantslastel.
Ott Tänak ja Martin Järveoja kohanesid Toyota Yaris WRCga võistlustingimustes kiiresti ning vahetasid oma möödunud aastase kolmanda koha teise vastu. Toyota meeskonna soomlaste parima tulemuse pärast hoolitsesid Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila, kes alustasid hooaega viimase poodiumikohaga.
Järgnevana ootab võistlejaid ees hooaja ainus talveralli, mis oma tingimuste poolest saab olema kindlasti viimase viie aasta parim. Kui eelnevad aastad on Rootsi ralli korraldajatel olnud peamurdmist, et millised katsed jätta, millised mitte ja kuidas on lumeolud, siis sel aastal on lumeolud korralikud ning lisaks jääle ja lumele on rajaääri kaunistamas korralikud lumevallid, kuhu sõitjad saavad vajadusel oma auto toetada.

Rootsi ralli ajalugu

Rootsi ralli toimus esimest korda aastal 1950. Kuni aastani 1965 sõideti ralli suvel ning  võistlust tunti nime all The Rally to the Midnight Sun. Aastast 1965 hakati sõitma Rootsi rallit talvel ning nii on see püsinud tänaseni.  Alates aastast 1973, kui Rootsi ralli sai MM-ralli staatuse on ralli jäänud ära vaid kolmel korral, 1974. aastal ülemaailmse naftakriisi ja 1990. aastal liiga kehvade lumetingimuste pärast. 2009 aastal asendati Rootsi MM-ralli Norra ralliga .Kaks aastat tagasi toimus ralli osaliselt, ära jäi 21st katsest 9. Kuni hooajani 2007. oli Rootsi ralli MM-kalendri ainus talveralli, kuid siis said rootslased endale ajutiselt väga kõva konkurendi naaberriigist Norrast, kelle MM-etapp kuulus kalendrisse 2007 ja 2009 aastal.
Ralli mitte Põhjamaadest võitjate traditsiooni murdsid 2004. aastal prantslased Sebastien Loeb – Daniel Elena. Tänaseks on kaasmaalaste eeskujul Rootsist võit ette näidata ka Sébastien Ogier – Julien Ingrassial, kes parim olnud koguni kolmel korral (2013, 2015-16).

Rootsi ralli on koguni seitsmel korral võitnud kodumaa elav legend Stig Blomqvist (1971-73, 77, 79, 82, 84). Viiel korral suutis koduteedel võita autoralli esimene sõitjate maailmameister Björn Waldegard, (1968-70, 75, 78). Toyota Gazoo Racing meeskonna boss Tommi Mäkinen teab mida peab Rootsis võiduks tegema. Neljakordne maailmameister võitis võistluse aastatel 1996, 98 ja 99.
5.veebruaril 50. juubelit tähistanud kahekordne maailmemeister Marcus Grönholm on öelnud, et Rootsi ralli on tema lemmik ning seda tõestavad ka soomlase viis võitu (2000, 2002, 2003, 2006, 2007).

Rootsi ralli on ajaloo raamatutes veel kirjas ka kui läbi aegade kõige noorema võitjaga MM-ralli.
Hooajal 2008. võitis Rootsi ralli Jari Matti Latvala , tehes sellega ajalugu, olles kõigi aegade noorim MM-ralli võitja , soomlane oli siis  22 aastat ja 313 päeva vana. Latvala „röövis“ selle rekordi kaasmaalaselt, ralliteede kroonimata kuningalt Henri Toivonenilt , kes oli 1980 RAC rallit võites 24 aasta ja 86 päeva vanune. Latvala läheb tänavu Rootsi teedelt püüdma oma karjääri viiendat talveralli võitu.

66. Rootsi ralli 2018

MM-hooaja ainsa talveralli võistluskeskus asub Sunnes ja hooldus Torsbis. Hooaja teise võistluse starti asub 67 võistluspaari, nendest 14 on WRC-masinad.  MM-punkte jagatakse WRC,  WRC2, WRC3  ja JWRC arvestuses. 

Kokku läbitakse nelja võistluspäeva jooksul 19 kiiruskatset, kogupikkusega 314,51 km ning ralli Power Stage on 9,5 km pikkune SS19 Torsby 2.  Neljapäeva õhtul stardivad võistlejad võistluspaaridena 1,9 km pikkusele Karslatadi publikukatsele.
Nagu juba viimastel aastatel traditsiooniks, sõidetakse  reedesel võistluspäeval nii Rootsi, kui ka Norra territooriumil. Võistluspäev algab Hof Finnskog katsega, mis oli möödunud aastal kavas võistluse uue katsena. Järgnevana ootab ees ralli pikim Svullrya (24,88 km). Enne hoolduspausi läbitakse Röjden kiiruskatse, mida rahvasuus kutsutakse ka Piiride heitluseks, sest katse jooksul ületatakse Rootsi – Norra piir. Peale eelpool nimetatud katsete korduvläbimisi lõpetab päeva Torsby katse, mida sõidetakse uuesti ralli viimase katsena.
Laupäev algab vana klassiku Torntorp´iga, mis sel korral pärast kahe aastast pausi taas ralli kavas. Hagfors katse järel ootab aga sõitjaid ja fänne ees Rootsi ralli legendaarseim katse Vargåsen, oma
kuulsa Colins Crest hüppega. Möödunud aastal püsis Mads Østberg oma Ford Fiesta WRCga õhus koguni 44 meetrit. Pärast korduvkatsete läbimist lõpetavad päeva Karsltadi publikukatse teine läbimine ning tänavune uus katse 3,43 km pikkune Torsby Sprint, mida saab siis jälgida juba õhtupimeduses.
Pühapäeval jääb sõita veel kolm kiiruskatset ja need on täpselt samad, mis 2017.aastal. Päeva alustatakse kahel korral läbitava Likenäs katsega, mis möödunud aastal sõideti esimest korda vastupidises suunas ning see kujunes väga vingeks vaatemänguks. Ralli viimane ehk punktikatse on Torsby ning selle finiš on Torsby hooldusalas.

M-Sport Ford World Rally Team

Kui aastatel 2006-2012 pidi selleks, et Rootsis võita olema soomlane ja sõitma Fordiga, siis nüüd on sinine ovaal Rootsis võiduta juba viis aastat ning kindlasti loodetakse sel aastal see viga parandada.
Tegevtootjatest on just Fordil sellelt talverallilt ette näidata enim võite, kokku 9.
Kui Montes sai Malcolm Wilson Eesti rallifännide poolt tunnustatud, siis nüüd enne hooaja teist rallit selgus, et Eesti autosporti väga palju aidanud 61.aastane britt pälvis ainsana Maarjamaa Risti V klassi teenetemärgi, mida mees ka võimalusel tuleb 21. veebruaril Tartu Ülikooli Narva kolledžisse, Eesti President Kersti Kaljulaidilt vastu võtma tuleb.#1 Sébastien Ogier – Julien Ingrassia
MM-arvestuse 1.koht, 26 punkti
Rootsi parim resultaat: 1 (2013, 2015-16)

Ogier – Ingrassia saabuvad juba viiendat järjestikust aastat Rootsi MM-arvestuse liidrina. 34.aastane Ogier on ainus mitte skandinaavlane, kellel Rootsi teedelt ette näidata võit ja mitte üks vaid koguni kolm.
Möödunud aastal ei suutnud prantslane võidu tempos püsida ning kuigi viiekordne MM-võitja ei võitnud ühtegi katset, lahkus ta Rootsist poodiumi viimase koha ja nelja punktikatse punktiga.
Kindlasti soovib Ogier ka sel aastal näidata, et ta on endiselt lumel ohtlik ning tõestada, et esimesel päeval teistele teed avada ei kahanda tema võiduvõimalusi.


#2 Elfyn Evans – Daniel Barritt
MM-arvestuse 6.koht, 8 punkti
Rootsi parim resultaat: 6 (2015 ja 2017)

29.aastane Evans pole lumel väga kogenud ning see on Rootsis tema karjääri viies start. Lumistel teedel oma karjääri 65. MM-starti tähistav britt soovib kindlasti oma senist parimat kohta Rootsi rallil parandada ning tõusta ka MM-arvestuses. Stardipositsioon igatahes peaks Evansit soosima.

#3 Teemu Suninen – Mikko Markkula
Rootsi parim resultaat: 10 (2016-17)

Kui Montes istusid M-Sport Ford WRT kolmandas Fiesta WRC-s Bryan Bouffier ja Xavier Panseri, siis Rootsis on stardis Teemu Suninen – Mikko Markkula. 2016.aastal WRC2 klassis hooaja kokkuvõttes teise koha saanud soomlased tegid möödunud aastal oma esimesed MM-stardid WRC autoga ning tõestasid kohe, et on kiired ja mehed, kellega peab tulevikus arvestama. Kodusel soome rallil jäi meestel enda kogemuste puudumise tõttu veel poodiumikoht võtmata, kuid sellele oldi väga lähedal.
1.veebruaril 24. sünnipäeva tähistanud Suninen on Rootsis varem sõitnud vaid R5 autoga ning lõpetanud kahel korral absoluutarvestuse kümnendana. Tema esimene start WRC autoga lumistes tingimustes saab olema ühtlasi noormehe 30. MM-stardiks.

Toyota Gazoo Racing

Toyota Gazoo Racing hooaja algus oli väga edukas ning täiuslikkusest jäi vaid puudu etapivõit ja see, et Esapekka Lappi tegi viimase katsel sõiduvea, mis tähendas, et meeskond ei tõusnud MM-arvestuse ainuliidriteks. Rootsi saabutakse Fordiga võrdselt 33 punktiga, kuid Rootsist loodetakse kindlasti lahkuda liidritena. Möödunud aastal Toyota tagasituleku aastal oli just Rootsi see koht, kus Jaapani autotootja oma esimese võidu teenis. Rootsi ralli kolmekordne võitja Tommi Mäkinen on enne rallit öelnud, et nende auto on võrreldes möödunud aastaga oluliselt parem ning Rootsi on nende mängumaa, kuhu teistel asja pole.

#7 Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila
MM-arvestuse 3.koht, 17 punkti
Rootsi parim resultaat: 1 (2008, 2012, 2014, 2017)

Tegevsõitjatest on Rootsi teedel igas mõttes kõige kogenum võistluspaar Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila. See on meeste ühine 182. MM-ralli! Soomlased on Rootsis stardis olnud koguni 12. korda ning nendest kordadest neli korda lõpetanud poodiumi kõrgemail astmel. Tänaseks päevaks 32.aastaseks saanud Latvala ei võitnud 2008.aastal Rootsis mitte ainult oma karjääri esimest MM-rallit vaid võttis selle tulemusega oma nimele ka läbi aegade noorima MM-etapivõitja rekordi.
Saab näha, kas valitsevale Rootsi ralli võitjale on tema 13. Rootsi ralli start õnne toov number või mitte. Kindel on see, et peale Montet soovib soomlane tõestada, et hetkel on veel tema meeskonna esipiloot. Kui Latvala peaks Rootsis võitma, tõuseb ta võitude arvult samale pulgale (18) legendaarse soomlase ja 1983. aasta maailmameistri Hannu Mikkolaga, kes oma eduka karjääri jooksul jõudis ka Toyota tehase värve esindada.#8 Ott Tänak – Martin Järveoja
MM-arvestuse 2.koht, 18 punkti
Rootsi parim resultaat: 2 (2017)

Ott Tänak – Martin Järveoja alustasid uues meeskonnas kohe väga hästi ning stardivad ka hooaja teisele etapile peale edukaid teste väga enesekindlalt. Autoralli ametlik koduleht WRC valis Tänak – Järveoja Monte üllatajateks. Möödunud aastal olid Tänak – Järveoja just Rootsis lähedal oma ühise karjääri esimesele etapivõidule, kuid pidid lõpuks tunnistama tänaste meeskonnakaaslaste Latvala – Anttila paremust.
Kui 30.aastasel Tänakul on see karjääri seitsmes Rootsi ralli ja seni võit veel puudu, siis sama vanal paarimehel on küll see alles Rootsis kolmas start, kuid tal on 2014. aastast ette näidata WRC2 klassi võit koos Karl Kruudaga. Päris võidutrofeeta Tänak siiski Rootsi teedelt pole, sest 32m õhulennu eest teenis ta 2012. aastal koos Kuldar Sikuga Colins Crest auhinna. Möödunud aastal näitasid Tänak – Järveoja küll kuulsal Colins Crest hüppel tagasihoidliku õhulendu, kuid selle eest „lendasid“ võistluse üheksandal kiiruskatsel ning sõitsid üle FIA poolt lubatud katse keskmise kiiruse. Lubatud maksimum on 130 km/h, kuid eestlastel õnnestus katse läbida 137,8 kilomeetri tunnise keskmise kiirusega ning korraldajad otsustasid turvalisuse huvides katse teise läbimise tühistada.
Pärast Montet on palju räägitud, et Toyota on Rootsis veel parem ning oodatakse lausa meeskonna kolmikvõitu. Eesti rallifännide lootus on kindlasti, et selle kolmiku parimad oleks Tänak – Järveoja.

„Ma ikka õpin veel Yarist tundma, aga pärast lumist testisõitu hakkan mõistma, miks Jari-Matti sellega eelmisel aastal Rootsis võitis,“ lausus Tänak Toyota võistkonna pressiteate vahendusel.


„Ralli esimesel poolel vaatame, kuidas asjad sujuma hakkavad, aga mõistagi tahan võidelda pjedestaalikoha ja isegi võidu nimel. Kui lund on palju - nagu näibki olevat -, siis meie teine stardikoht pole ideaalne, aga mõistagi võib ilm muutuda. Kavatsen nädalalõppu nautida ja anda endast parima.“

#9 Esapekka Lappi – Janne Ferm
MM-arvestuse 7.koht, 6 punkti
Rootsi parim resultaat: 12 (2016)

Monte-Carlo ralli viimase katse finišis oli kindlasti kõige pettunum võistluspaar Esapekka Lappi – Janne Ferm. Katsele neljandana startinud soomlased tegid sõiduvea ning kukkusid viimase 13,58 km koguni kolm kohta. Arvestades seda, et 27.aastasele Lappile oli see esimeseks stardiks WRC autoga Montes ning ta hoidis enne viimast katset neljandat kohta, siis on alust arvata, et hoolimata sellest, et noort soomlast on ka Rootsis ootamas WRC debüüt, siis sealset tingimused peaksid Montega võrreldes olema tunduvalt „kodusemad“.
Kui Montes oli Lappi 30. MM-start, siis Rootsis on Lappi ja Fermi kümnes start Yaris WRC-ga.

Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team#10 Kris Meeke – Paul Nagle
MM-arvestuse 4.koht, 17 punkti
Rootsi parim resultaat: 7 (2015)

Montes kehvasti alustanud, kuid ralli katsevõidu ja neljanda kohaga lõpetanud Kris Meeke – Paul Nagle stardivad Rootsi rallile kindlasti mõtetega, et ehk oleks nüüd aeg käes ja õnn pöörduks ning alustuseks võiks kasvõi oma senise parima Rootsi ralli tulemuse, milleks on seitsmes, üle sõita.
38.aastane Meeke stardib reedestele katsetele neljandana, mis tähendab, et kehva stardikoha üle see mees küll kurtma ei peaks ja nüüd tuleb vaid vigu vältida ja peal hoida.

#11 Craig Breen – Scott Martin
MM-arvestuse 10.koht, 2 punkti
Rootsi parim resultaat: 5 (2017)

Craig Breen – Scott Martin ei saa öelda, et hooaeg nende jaoks hästi algas, sest avaetapi kümnes koht polnud kindlasti see mida püüdma mindi. Tänavustest tehasemeestest veel ainsana etapivõiduta võistluspaaril on kindlasti mõttes see esimene võit tänavu ära võtta, kuid seda kindlasti mitte Rootsis. Kui mehed suudaks Rootsis korrata möödunud hooaja viiendat kohta, oleks see päris korralik tulemus. 2.veebruaril oma 28.sünnipäeva tähistanud Breenile on see tema karjääri 50. MM-start.

#12 Mads Østberg – Torstein Eriksen
Rootsi parim resultaat: 2 (2011)

Kui Montes oli Citroën stardis kahe autoga, siis Rootsis toob Prantsuse meeskond rajale ka kolmanda C3 WRC. Põhja-iirlase Meeke ja iirlase Breeni kõrval teeb hooaja avastardi Mads Østberg. 30.aastane norrakas ei ole Citroëni meeskonnas võõras mees, sest veetis seal tehasesõitjana hooajad 2014-15.
111. MM-rallil startinud mees tegi oma karjääri esimese stardi 2006.aastal just Rootsis. See on tema karjääri 12. Rootsi MM-ralli, millest ta viis korda on poodiumil lõpetanud. Kõige lähemale võidule jõudis ta 2011. aastal, kui ralli võitjast Mikko Hirvonenist jäi teda lahutama vaid 6,5 sekundit.
Hoolimata sellest, et Østberg on alles tutvumas uue C3 WRC-ga, siis kindlasti on ta üks mees kellel tasub sellel nädalavahetusel silma peal hoida.

Hyundai Shell Mobis World Rally Team

Kui möödunud hooaja kokkuvõttes oli kindlasti kõige pettunum meeskond Hyundai, siis rõõmustamiseks ei andnud Korea meeskonnale põhjust ka 2018. aasta esimene etapp.
Viienda ja üheksanda koha punktid ning tootjatest viimane koht polnud kindlasti see resultaat, millega loodeti hooaega alustada. Meeskonna juht Michel Nandan sõnas peale Montet, et paanikaks pole siiski põhjust, sest kui juba peale esimest etappi paanikasse sattuda, siis on kõik kadunud enne, kui midagi alatagi jõuab.  Päris huvitav on see, et kõik tänavu Hyundai värve esindavad piloodid on Rootsis eelnevatel aastatel võidust jäänud vaid sammu kaugusele.
Üks huvitav fakt Hyundai meeskonna kohta on veel see, et kui näiteks Fordi sõitjaid saab tuvastada nende katuse scoopil olevate rahvuslippude järgi, siis Hyudail on see lahendatud värvidega. Neuville auto katuse scoop on must, Mikkelsenil kollane ja Paddonil roheline. Rootsis mitte startival Sordol on see punane.

#4 Andreas Mikkelsen – Anders Jæger
MM-arvestuse 9.koht, 3 punkti
Rootsi parim resultaat: 2 (2014)

Andreas Mikkelsen – Anders Jæger alustasid Montet Hyundai sõitjatest kõige paremini, kuid reedene generaatoririke ei lubanud ralli lõpuks kõrgemat kohta, kui 13. 28.aastane Mikkelsen on põhimõtteliselt sõitmas koduteedel, sest kuigi tegemist on Rootsi ralliga sõidetakse osa katseid tema sünnimaal Norras. 2015. aastal oli norrakas enne võistluse viimast katset rallit juhtimas, kuid viimase katse sõiduviga kukutas ta lõpuks kolmandaks. Karjääri parim tulemus pärineb Mikkelsenil Rootsi teedelt aastast 2014, kui ta lõpetas Latvala järel teisena. Mees on ka enne Rootsit öelnud, et on hästi Hyundaiga kohanenud ning nüüd oleks aeg ka üks väga hea tulemus kirja saada.#5 Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul
MM-arvestuse 5.koht, 14 punkti
Rootsi parim resultaat: 2 (2015)

Thierry Neuville – Nicolas Gilsouli jaoks oli Monte justkui dejavu aastast 2017. Seekord küll rallit ei juhitud, kuid sellegipoolest võeti kõige rohkem katsevõite (5) ning seda, mis oleks siis olnud kui belglased poleks kohe avakatsel sõiduviga teinud usun, et kuuleb Neuville suust veel Rootsiski.
29.aastane Neuville tegi möödunud aastal Rootsis väga kiiret sõitu ning juhtis enne laupäevast Karlstadi publikukatset lähimate jälitajate ees koguni 43,3 sekundiga, kuid tegi siis lolli sõiduvea ning võit oli ajalugu. Kui Neuville suudab sel aastal sõiduvigasid vältida, siis võib tema reedene viies stardipositsioon talle päris korralikud trumbid kätte mängida. Seni on Neuville võidule Rootsis kõige lähemal olnud aastal 2015, kui ta pidi lõpuks ralli võitnud Ogierile alla vanduma kõigest 6,4 sekundiga.

#6 Hayden Paddon – Sebastian Marshall
Rootsi parim resultaat: 2 (2016)

Hooaja avastarti on Hyundai eest tegemas Hayden Paddon – Sebastian Marshall. Sel aastal Dani Sordoga autot jagav Paddon testis enne rallit talvistes oludes nii Hyundai R5 autot, kui i20 Coupe WRC ning on kindlasti valmis tegema hea etteaste. Sarnastelt meeskonnakaaslastele on ka 30.aastase uusmeremaalase parim varasem resultaat Rootsi teedelt teine, mille ta sõitis välja 2016. aastal. Nende meeste puhul tuli möödunud nädalala avalikuks suurepärane uudis, et 13-15 juulini sõidetaval Shell Helix Rally Estonial on Hyundai mehed i20 WRC-ga Lõuna-Eestis stardis.

ErasõitjadLisaks tehasesõitjatele on uue WRC autoga (Ford Fiesta) Rootsis stardis ka kogenud Henning Solberg, kellele on see 127. MM-start ja juba järjekorras 19. Rootsi ralli. Norraka parim resultaat pärineb hooajast 2007, kui ta lõpetas koos kaardilugeja Cato Menkerudiga neljandana. Sama mees istub Solbergi kõrval ka tänavusel rallil. Tema vend Petter Solberg (2005.aasta Rootsi MM-ralli võitja) on koos oma abikaasa Pernillaga samuti Rootsi rallil stardis, kuid seda Historic klassis, mille nad aastatel 2013-15 võitsid.
Veel on erasõitjatest WRC autoga starti tulemas Yazeed Al-Rajhi – Michael Orr.

WRC2

WRC2 klassis, kus sõidetakse R5 autodega on kindlasti tulemas väga tuline heitlus poodiumikohtadele, sest stardis on peaaegu kogu paremik eesotsas 2017.aasta meistrite Pontus Tidemandi – Jonas Anderssoniga. Kokku on starti tulemas 15 R5 autot.
Kindlasti saab põnev olema jälgida soomlase Jari Huttuneni kiirust uuel Hyundai R5 autol. Soomlane oli see mees, kes napsas tänavuseks hooajaks Hyundai tehasemeeskonna koha meie Karl Kruuda eest. Noore soomlase manager on muide kahekordne autoralli maailmameister Marcus Grönholm.
Kui Petter Solberg osaleb Historic klassis, siis tema meeskonnakaaslane rallikrossi MM-sarjast ja möödunud hooaja maailmameister Johan Kristoffersson tuleb RC2 klassi arvestuses  rajale Škoda Fabia R5 autoga.

JWRCRootsi rallil teevad hooaja avastardi JWRC klassi noored autoralli tulevikulootused. Kokku on hooaja avaetapil starti tulemas 14 võistluspaari, kes kõik sõidavad esiveoliste 1 liitriste turbomootoritega Ford Fiesta R2T võistlusautodega. Võistlejaid on Austriast, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Iirimaalt, Itaaliast, Lätist, Norrast, Rootsist, Inglismaalt, Tšiilist ja Uus-Meremaalt.
Rõõm on tõdeda, et sel hooajal on JWRC klassis taas esindatud ka Eesti värvid ning juba Rootsi rallist alustavad tiitlijahti 2017.aasta Estonian R2 Challenge võitjad Ken Torn – Kuldar Sikk.
Eesti rallipublikule on osalejate hulgast kindlasti veel tuttavad sellised nimed nagu 2015. aasta ERC Junior sarja võitja Emil Bergkvist, 2016. aasta auto24 Rally Estonia võitja Ralfs Sirmacis.
 Möödunud aastal JWRC klassis osalenud meestest on teist hooaega alustamas Terry Folb,  Julius Tannert ja Dennis Rådström.
Auhind mida noored sõitjad sel aastal püüdma lähevad on vinge – Ford Fiesta R5 auto päriseks, 2019. aasta WRC2 klassi stardimaksud, 200 rehvi ja kogu hooaja kütus.

Rootsi ralliga ajalooga seotud faktid:

·         Esimene Rootsi ralli sõideti aastal 1950
·         Kuni 1965. aastani sõideti võistlust suvel ning ralli kandis nime The Rally To The Midnight Sun (Keskööpäikese ralli)
·         Kuni hooajani 2007. oli Rootsi MM-hooaja ainus talveralli. 2007. aastal oli kalendris kaks talverallit Rootsi ja Norra ning  2009. aastal sõideti vaid Norras
·         Alates aastast 1973., kui Rootsi ralli sai MM-ralli staatuse on võistlus jäänud ära vaid kolmel korral: 1974. aastal ülemaailmse naftakriisi,  1990. aastal liiga kehvade lumetingimuste pärast ja 2009. aastal asendati Rootsi ralli Norra talveralliga
·         Ralli on tänu kliimasoojenemisele viimaste aastakümnetega liikunud oma tavapärase  võistluskeskuse Karlstadi ümbrusest rohkem põhja poole
·         Kehvade lumeolude tõttu jäeti 2016. aasta Rootsi rallil algselt planeeritud 21 katsest ära koguni üheksa
·         Rootsi ralli on hooaja ainus võistlus, kus võistlejad kasutavad kitsaid piikrehve, milles on 380 20mm pikkust ja 4g kaaluvat teras naastu, millest rehvist välja ulatub 7 mm
·          Meeskondadel on kohustus autos omada lumelabidat, et vajadusel oma auto lumest välja kaevata
·         Kuni aastani 2004. aastani olid ralli võitnud vaid Põhjamaade sõitjad (rootslased ja soomlased). 2004. aastal murdis selle kaua kestnud traditsiooni autoralli üheksakordne maailmameister Sébastien Loeb
·         Rootsi ralli viiekordne võitja Marcus Grönholm on oma Rootsi ralli lemmik kiiruskatse Sågen järgi nimetanud temale kuuluva restorani
·         Rootsi ralli kõige edukam sõitja on olnud 1984. aasta maailmameister Stig Blomqvist, kellel ette näidata seitse esikohta (1971-73, 77, 79, 82, 84).
·         Mitte skandinaavlastest on tänaseks edukaim sõitja Sébastien Ogier, kes ralli võitnud kolmel korral (2013, 2015-16)
·         Rootsi ralli läbi aegade väiksem esimese ja teise koha vahe pärineb aastast 2015. kui Sébastien Ogieri ja Thierry Neuville lahutas ralli lõpus 6,4 sekundit. Kusjuures enne viimast katset juhtis rallit Andreas Mikkelsen ning esikolmik mahtus kõigest 4,6 sekundi sisse
·         Rootsi ralli on ajaloo raamatutes veel kirjas ka kui läbi aegade kõige noorema võitjaga MM-ralli. Hooajal 2008. võitis Rootsi ralli Jari Matti Latvala , tehes sellega ajalugu, olles kõigi aegade noorim MM-ralli võitja. Latvala oli siis  22 aastat ja 313 päeva vana. Soomlane „röövis“ selle rekordi kaasmaalaselt ralliteede kroonimata kuningalt Henri Toivonenilt , kes oli 1980. RAC rallit võites 24 aasta ja 86 päeva vanune
·         Eestlaste Rootsi ralli parim resultaatide eest on hoolitsenud Markko Märtin – Michael Park (2005) ja Ott Tänak – Martin Järveoja (2017). Mõlemad võistluspaarid sõitsid välja teise koha.


Aasta  Sõitjad Auto Tulemus
1980 Heiki Ohu – Toomas Diener Lada 1600 45
1981 Heiki Ohu – Toomas Diener Lada 1300 Rallye 50
1981 Eedo Raide – Georg Valdek Lada 1300 Rallye 56
1983 Heiki Ohu – Toomas Diener VAZ 2101 53
1983 Eedo Raide – Georg Valdek VAZ 2101 49
1994 Allan Lutter – Kalle Pähn Lada Samara 21083 47
1994 Andres Napp – Üllar Anga Lada Samara 21083 44
1996 Ivar Raidam – Margus Karjane Mitsubishi Lancer Evo III K
1996 Raido Rüütel – Robert Lepikson Toyota Celica ST185 Turbo  34
1996 Riho Parts – Aare Kaaristo Mitsubishi Lancer Evo III 21
1997 Ivar Raidam – Margus Karjane Mitsubishi Lancer Evo III 23
1998 Riho Parts – Aare Kaaristo Mitsubishi Lancer Evo III K
1999 Markko Märtin – Toomas Kitsing Ford Escort WRC 8
1999 Aleksander Käo – Aare Ojamäe Mitsubishi Lancer Evo IV K
2000 Markko Märtin – Michael Park Toyota Corolla WRC  9
2001 Markko Märtin – Michael Park Subaru Impreza (44S) WRC  12
2003 Markko Märtin – Michael Park Ford Focus RS WRC 4
2004 Markko Märtin – Michael Park Ford Focus RS WRC 7
2005 Markko Märtin – Michael Park Peugeot 307 WRC 2
2005 Jaan Mölder jr. – Tõnu Vunn Mitsubishi Lancer Evo VI K
2006 Urmo Aava – Kuldar Sikk Suzuki Swift S1600 22
2006 Jaan Mölder jr. – Katrin Becker Ford Fiesta S1600 40
2008 Urmo Aava – Kuldar Sikk Citroen C4 WRC 18
2008 Egon Kaur – Simo Koskinen Subaru Impreza WRX 38
2010 Ott Tänak – Kuldar Sikk Subaru Impreza WRX K
2011 Martin Kangur – Kristo Kraag Honda Civic Type-R R3 K
2012 Ott Tänak – Kuldar Sikk Ford Fiesta RS WRC K
2013 Juri Protassov – Kuldar Sikk Subaru Impreza STi R4 15 (WRC2 4.koht)
2014 Ott Tänak – Raigo Mõlder Ford Fiesta RS WRC 5
2014 Karl Kruuda – Martin Järveoja Ford Fiesta S2000 11 (WRC2 1.koht)
2015 Ott Tänak – Raigo Mõlder Ford Fiesta RS WRC 4
2015 Oleksiy Kikireshko – Kuldar Sikk Mini Cooper S2000 1.6T 24 (WRC2 8.koht)
2016 Ott Tänak – Raigo Mõlder Ford Fiesta RS WRC 5
2016 Mait Maarend – Mihkel Kapp Mini Cooper WRC 33
2016 Sander Pärn – James Morgan Ford Fiesta R5 K
2017 Ott Tänak – Martin Järveoja Ford Fiesta RS WRC´17 2
2017 Valeriy Gorban – Sergei Larens Mini John Cooper Works WRC 20 (WRC Trophy 1.koht)

Fotod: Rally Sweden, M-Sport. Toyota Gazoo Racing, Citroen Racing, Hyundai Motorsport, Henning Solberg, Ray Põder

No comments:

Post a Comment