Friday, January 6, 2017

Dakari liidriks tõusis Cyril Despres. Toomas Triisa Malle-Moto klassi teine ja Mart Meeru viies

Tänavuse Dakari neljas katse pakkus võistlejatele udu, tugevat vihmasadu, rahet ning järske liivadüüne, mis pani masinad ja sõitjad tõsiselt proovile. San Salvador de Jujuy – Tupiza katset alustati Argentinas ning lõpetati Boliivias.
Tänase katse algus viibis ning põhjuseks eelpoolt nimetatud udu ja tugev vihmasadu.
Autodest startisid liidritena Sébastien Loeb - Daniel Elena (Peugeot) , kelle järel said lähte nende meeskonnakaaslased  Carlos Sainz - Lucas Cruz (+00:00:42) ning eilse katse võitnud Stéphane Peterhansel - Jean-Paul Cottret (+00:04:18). Kolmapäeval palju aega kaotanud Toyota sõitjad Nasser Al-Attiyah - Matthieu Baumel täna enam starti ei tulnud, sest auto kahjustused olid siiski liiga suured, et jätkata.

Dakar 2017 neljandal katsel ei olnud vastast Cyril Despres´ile ja Peugeot 3008 DKR-ile

Keerulistes tingimustes sõidetud päev õnnestus kõige paremini Peugeot sõitjatel Cyril Despres - David Casteral, kes võistluspäeva alustasid absoluutarvestuse seitsmendalt kohalt. Despres´il on küll Dakaril ette näidata viis võitu mootorrattal, kuid autoga pole prantslasel veel võita õnnestunud. Tänasel katsel igatahes suutis prantslane oma paremuse maksma panna ning võitis katse lähima jälitaja Mikko Hirvoneni (Mini) ees koguni 10 minuti ja 51 sekundiga. Katse kolmas oli parima Toyota sõitjana lõpetanud Nani Roma, kes jäi Peugeoti sõitjast maha 12 minuti ja 51 sekundiga. Päeva liidrina alustanud Loeb – Elena olid tänasel katsel viiendad ja kaotasid turbo probleemide tõttu  meeskonnakaaslastele üle 22 minuti. Homsele võistluspäevale läheb liidrina vastu Despres, kelle edu teiseks tõusnud Peterhanseli ees on +00:04:08 ning samuti üldarvestuses tõusnud Hirvoneni ees +00:05:04. Loeb, kellel oli tänasel katsel probleeme kukkus tänasega neljandale kohale ning jääb meeskonnakaaslasest maha +00:06:48. Sarnaselt Loebiga oli katsel suuri probleeme ka Sainzil, kes peale päris karmi, kuid õnneliku väljasõidu jäi kinni kuristiku, millest pääsemiseks kulus lõpuks kokku +02:19:31.
Kokkuvõttes kukkus hispaanlane 12. kohale ja kaotab nüüd liidrile +02:04:48.

Päeva kuuendalt kohalt alustanud Mini sõitja Yazeed Al-Rajhi katkestas tänavuse Dakari pärast seda, kui oli ületanud Argentina – Boliivia piiri.

10. Mohhamed Abu-Issa/Xavier Panseri, Mini +01:35:50

Mootorrataste arvestuses sai neljapäeval esimesena rajale Joan Barreda Bort (Honda), kelle järel startis KTM sõitja Sam Sunderland. Üldarvestuse kolmandana sai lähte Monster Energy Honda meeskonna sõitja  Paulo Gonçalves. Dakar Rally Team Estonia sõitja Toomas Triisa (Husqvarna) tegi eile väga hea päeva ning tõusis lisaks üldarvestuse 36. kohale (+01:40:56), Malle-Moto klassi liidriks. Mart Meeru alustas udust ja vihmast päeva üldarestuse 71. (+03:04:53) ning  Malle-Moto kaheksandalt kohalt.
Mootorrataste arvestuses käis terve katse tõsine heitlus eile liidrikoha minetanud Toby Price (KTM) ja uueks liidriks tõusnud Borti vahel, kuid see lõppes dramaatiliselt, kui Price katse 371 kilomeetril kukkus ning vajas meedikute abi. Üsna pea tuli ka teade, et möödunud aastane Dakari võitja on katkestanud, sest oli murdnud reieluu.
Tänavusel Dakaril võttis tsiklite arvestuses esimese katsevõidu KTM sõitja Matthias Walkner. Katse teise aja sai Bort, kes jäi Walknerist maha 2 minuti ja 2 sekundiga ning kolmas oli Honda sõitja Michael Metge, kes jäi KTM sõitjast maha 3 minuti ja 18 sekundiga.
Päeva TOP3 alustanud Sunderland oli tänasel katsel alles 12. +00:16:18 ja Gonçalves 17. +00:26:36.
Tsiklite arvestuses jätkab peale nelja sõidetud katset liidrina Bort, kelle edu teiseks tõusnud Husqvarna sõitja Pablo Quintanilla ees on +00:18:18 ning Walkneri ees +00:20:26.
Toomas Triisa (Husqvarna) sai tänasel katsel kirja üldarvestuse 49. +01:16:38 ja Malle-Moto klassi neljanda aja. Kokkuvõttes jätkab eestlane üldarvestuse 38. +02:38:48 ning Malle-Moto teisel kohal. Taas liidriks tõusnud Jose Julian Kozacile (KTM) kaotab Triisa +00:05:06.

Toomas Triisa: "See oli hull päev, ilm oli ülikülm ja pikk katse. Korra eksisin ka ära, kuid leidsid taas õige tee üles. Kõrguse ja hõreda õhuga olen hetkel küllaltki hästi ära harjunud. Tsikliga on ka hetkel kõik korras."

Mart Meeru oli tänasel katsel 53. +01:19:54 ning omas klassi viies. Kokkuvõttes jätkab Dakar Rally Team Estonia sõitja 57.kohal +03:49:17 ning Malle-Moto klassis hoiab eestlane viiendat kohta +01:15:35.

10. TOIA DIOCLEZIANO (ITA) 17:58:44 +02:49:19

Dakar Rally Team Estonia tegemisi on kõige parem jälgida meeskonna ametlikelt lehtedelt:

Dakar Team Estonia Instagramis - @dakarestonia

Sarnaselt autode ja quadide arvestusega vahetus liider ka veoautode arvestuses. Päeva alustas liidrina Tatra sõitja Martin Kolomy, kes aga kaotas katsega kokku +01:21:53 ja kukkus üldarvestuses 13. kohale +01:05:31. Teisena sai rajale Kamaziga eilse katse võitnud Eduard Nikolaev, kes sai üle 400km pikkuselt katselt kirja kaheksanda aja +00:23:29 ja kukkus üldarvestuses kolmandaks +00:04:40. Võistluspäevale kolmandana startinud  Iveco sõitja Federico Villagra sai tänaselt katselt kirja viienda aja +00:16:37 ning tõusis selle tulemusega üldarvestuses koha võrra ning kaotab nüüd veoautode liidriks tõusnud Dmitri Sotnikovile (Kamaz) vaid veidi alla kahe minuti +00:01:55.
Katse võidu võttis möödunud aastase Dakari veoautode kategooria võitja Gerard de Rooy (Iveco) ning teine oli 2015. aasta võitja Ayrat Mardeev (Kamaz), kes kaotas pika ja raske katse vaid 30 sekundiga. Kokkuvõttes hoiavad eelpool nimetatud mehed viiendat +00:14:15 ja kuuendat kohta +00:16:43.

Quadide arvestuses alustas päeva liidrina Ignacio Casale (Yamaha), kelle järel said lähte samuti Yamahadel sõitvad Gastos Gonzalez +00:04:37 ja Pablo Copetti +00:18:06.
Raske võistluspäeva õnnestus kõige paremini Honda sõitjal Walter Nosiglial, kes edestas katsel teise aja saanud Sergei Karyakinit (Yamaha) +00:11:28. Kolmas oli Honda sõitja Daniel Domaszewski, kes jäi katsevõitjast maha +00:19:12. Päeva liidrina alustanud Casale oli tänasel katsel üheksas +00:33:22. Kokkuvõttes läks Quadide arvestuses liidriks venelane Karyakin, kelle edu päeva liidrina alustanud Casale ees on 28 sekundit. Kolmandaks tõusis neljapäevase katsega Yamaha sõitjaga Simon Vitse, kes jääb liidrist maha täpselt kolme minutiga.

UTV-de arvestuses võttis teist päeva järjest katsevõidu Leandro Torresele (Polaris), kuid üldliidrina jätkab Mao Ruijin (Polaris), kelle edu on ligi kaks tundi +01:58:09.

Homme ootab mootorrataste, quadide, utv-de ja autode võistlejaid ees 692 kilomeetrit, millest katset 447. Veoautode viienda võistluspäeva distantsiks on 683 kilomeetrit, millest katset 438.
Kui inimorganismid hakkavad juba hõreda õhuga aklimatiseeruma, siis tehnikal ei saa kindlasti jälle kerge olema, sest katsel kerkitakse korra 4500 m peale enne kui taas allapoole tullakse ja katse 3800 m peal lõpetatakse. Lisaks hõredale õhule ootab sõitjaid ees vägagi vahelduv pinnas, mis on korraldajate sõnul tänavuse Dakari üks nõudlikumaid. Katse lõpus osas tuleb võistlejatel veel vallutada kaks düüni.