Friday, January 13, 2017

Konkurendiga kokku põrganud Peterhansel tõusis taas Dakari liidriks. Triisale Malle-Moto katsevõit

Pärast maalihete ja üleujutuste tõttu ära jäetud üheksandat katset, jätkus Dakar katsega, mis viis võistlejad Chilecitost San Juani. Kokku tuli kõigi klasside sõitjatel läbida 751 kilomeetrit, millest katset 449.
Autode arvestuse liidrina alustasid päeva Peugeot sõitjad Sébastien Loeb - Daniel Elena. Esimest Dakari võitu püüdvate meeste päev algas kehvalt ning katse esimeses vaheajapunktis kaotasid nad meeskonnakaaslastele Cyril Despres - David Casterale juba üle kuue minuti. Katse teine pool tuli aga üheksakordsetel autoralli maailmameistritel hästi välja ning selle lõpuks olid nad kaotatud aja pööranud ligi kahe ja poole minutiliseks eduks.

Milline on Dakar 2017 lõppjärjestus selgub juba laupäeva õhtul

Päev ei alanud kõige paremini ka 12. kordsele Dakari võitjale Stéphane Peterhanselile (Peugeot), kes põrkas katsel kokku mootorrataste arvestuses sõitva Simon Marciciga (KTM). Loomulikult ei jätkanud Peterhansel ja tema kaardilugeja Jean-Paul Cottret oma teed, vaid jäid koos sloveenlasega meedikuid ootama. Peugeot võistlusauto ja KTM tsikli kokkupõrke tagajärjel tuvastasid meedikud Marcicill lahtise sääre pindluu murru ning tema tänavune Dakar on lõppenud.
Pärast meedikute saabumist oma teed jätkanud Peterhansel jõudis katse finišisse Loebist ligi seitse minutit hiljem.  Kuna aga mehed kaotasid palju aega tänu meedikute ootamisele, siis võtsid kohtunikud nende ajast vahepeal ootamisele kulunud aja maha ning seega kuulus tänase katse võit võistluspaarile nr.300. Loeb – Elena jäid meeskonnakaaslastest maha +00:07:28 ning katse kolmanda aja saanud Despres – Castera +00:10:01.
Kui Peterhansel põrkas katsel kokku mootorrattal võistlejaga, siis enne tänast katset üldarvestuse viiendat kohta hoidnud Mikko Hirvonen elas üle kokkupõrke veoautoga. Avarii tagajärjel purunes soomlase Mini radiaator ning katse lõppu polnud mees veel selle loo kirjutamise ajaks jõudnud.
Hästi ei läinud tänane katse ka üldarvestuse neljandat kohta hoidnud meestel Nani Roma - Alex Haro Bravol, kes andsid tänase katsega ära ligi 40. minutit. See tähendab, et Toyota sõitjad võivad nüüdsest lootused poodiumile jõuda, unustada.
Parima mitte Peugeot katseaja eest hoolitses tänasel katsel Mini sõitja Yazeed Al-Rajhi, kes jäi Mr.Dakarist maha +00:19:03.
Kui nö endisest ja praegustest rallimeestest sõitsid parimad katseajad välja Loeb ja Al-Rajhi, siis tõsine konkurents oli omavahel kuni katse lõpuni Conrad Rautenbachil ja Nicolas Fuchsil, kes  lõpuks said katselt identse aja. Meeste järel lõpetas katse üheksanda ajaga Martin Prokop.

10. Sheik Khalid al Qassimi/Pascal Maimon, Peugeot, +04:24:17

Teist katset järjest sõitis mootorrataste arvestuse päeva parima aja välja, Joan Barreda Bort (Honda).
Katse teise aja sõitis välja Stefan Svitko +00:00:24, kuid KTM sõitja minestas katse lõpule järgnenud ülesõidul ning viidi sealt kiiresti San Juani haiglasse. Sarnase minestamise tagajärjel vajas katsel  meedikute abi üldarvestuse teine mees Pablo Quintanilla (Husqvarna), kes otsustas tänavuse Dakari üldse pooleli jätta. Tänase katse kolmas aeg kuulus Honda sõitjale Franco Caimile, kes jäi Bortist maha +00:03:48. Üldarvestuses jätkab liidrina KTM tehasesõitja Sam Sunderland, kes tänasel katsel sai kirja 12. aja +00:17:06. Tänu Quintanilla katkestamisele ja Andrien Van Bevereni (Yamaha) ebaõnnestunud katselt tõusis üldarvestuse teiseks, Matthias Walkner (KTM) +00:30:01. KTM-ide kolmikjuhtimise ees kannab hoolt Gerard Farres Guell, kes jääb Sunderlandist maha +00:38:43.

Toomas Triisa on Dakaril tegemas üli vinget sõitu!

Dakar Rally Team Estonia sõitjate Toomas Triisa ja Mart Meeru päev oli taas edukas ning mõlemad mehed jõudsid raske katse lõpuni. Husqvarnal sõitev Triisa sai katselt kirja üldarvestuse 31. aja +01:13:06 ning üldarvestuses jätkab eestlane kaks katset enne tänavuse Dakari lõppu 32. kohal +05:04:40. Üldarvestuse kohast olulisem on aga see, et Malle-Moto klassis kuulus eestlasele täna ülivõimas katsevõit. Klassi arvestuses teise koha saanud Jose Julian Kozacit (KTM) edestas eestlane +00:55:11. Malle-Moto klassi kokkuvõttes juhib Triisa nüüd teiseks tõusnud  Kozaci ees +02:02:35.
Mart Meeru sai tänasel katsel kirja üldarvestuse 75.aja +03:34:42 ning jätkab kokkuvõttes 57. kohal +10:00:08. Malle-Moto arvestuses oli eestlase koht täna üheksas. Kokkuvõttes jääb kuuendat kohta hoidev Meeru, Triisast maha +04:56:28.
Edu mõlemale meie mehele kaheks viimaseks katseks, pöidlad on nii pihus, kui veel olla saab!

Veoautode arvestuse tänane parim oli Kamazi sõitja, Eduard Nikolaev, kellele see oli tänavusel Dakaril teiseks katsevõiduks. Kui autode arvestuses võttis katsel kolmikvõidu Peugeot, siis veoautode arvestuses saavutas sama tulemuse Kamaz. 2013. aasta Dakari võitja Nikolajevi järel sai teise aja Dmitri Sotnikov +00:07:01 ning kolmanda 2015.aasta Dakari võitja Airat Mardeev. Kokkuvõttes tõusis uueks liidriks Nikolaev, kelle edu Sotnikovi ees on +00:05:15. Üldarvestuses hoiab kolmandat kohta Gerard de Rooy (Iveco) +00:24:17, kuid möödunud aastase Dakari võitja šansid võitu korrata said täna suure tagasilöögi.

Quadide arvestuses oli tänase päeva parim üldliider, Sergey Karyakin (Yamaha), kes edestas katsel teise aja saanud Ignacio Casalet (Yamaha) +00:10:46. Katse kolmas oli Honda sõitja Santiago Hansen +01:26:26. Kokkuvõttes hoiab Karyakini järel teist kohta Casale +00:21:05 ning kolmas on Axel Dutrie, kelle Yamahal tekkisid tänasel katsel probleemid, mille tõttu prantslane ligi kolm tundi kaotas. Karyakinist jääb nüüd Dutrie maha +03:06:51.

Reedel sõidetakse tänavuse Dakari eelviimane katse, mis viib võistlejad San Juanist Rio Cuartosse. Mootorratastel, quadidel ja veoautodel osalejatel tuleb päevaga läbida kokku 754 kilomeetrit, millest katset 288. Autode ja UTV-de sõitjatel tuleb päeva pikkuseks 759 kilomeetrit, millest katset 292. Katse esimesel 50. kilomeetril ootab võistlejaid tänavuse Dakari viimane arvestatav liivadüün. Katse läheb läbi ka kuulsast Cordoba regioonist, kus sõidetakse ka autoralli maailmameistrivõistluste katseid.