Sunday, July 17, 2016

auto24 Rally Estonia laupäevane võistluspäev pakkus põnevust ja draamat

Reede õhtul Tartu linnakatsega alanud auto24 Rally Estonia jätkus laupäeval üheksa kiiruskatsega.
Võistluspäeva alustasid liidrina Alexey Lukyanuk– Alexey Arnautov (Ford Fiesta R5), kes edestasid 1,9 sekundiga Ralfs Sirmacist - Māris Kulšsi (Škoda Fabia R5) ning 2,2 sekundiga Jaromir Tarabust - Daniel Trunkátit (Škoda Fabia R5).
Laupäevastele katsetele startisid esimesed 14 sõitjad järjestuses, mis nad ise olid reedese kvalifikatsioonikatse järgselt Tartu raekojaplatsil asuval poodiumil valinud.

Avakatsena sõidetud Kengu esimesele läbimisele startisid esimestena Mait Maarend – Mihkel Kapp (Mitsubishi Lancer Evo X). Ralli esimesele kruusakatsele 14.autona startinud Lukyanuk – Arnautov võitsid hommikuse esimese katse ning edestasid katsel teise aja saanud Egon Kauri – Silver Simmi (Mitsubishi Lancer Evo IX) 1,7 ning  Kajetan Kajetanowiczi – Jaroslaw Barani (Ford Fiesta R5) 3 sekundiga. Avakatsel jäid mootori probleemi tõttu rajaäärde Tarabus – Trunkát.

Astronaut lennul teise auto24 Rally Estonia võidu poole

Ka järgnevana sõidetud Raiga katse võitis Lukyanuk, kes edestas 2,3 sekundiga Kajetanowiczi. Katse kolmanda aja said lõunanaabrid Sirmacis – Kulšs, kes kaotasid venelastele 3,5 sekundiga. Teist katset järjest näitasid Eesti sõitjatest parimat katseaega Kaur – Simm, kes said 3,7 sekundilise kaotusega katse neljanda aja.
Katsel käisid üle katuse ja katkestasid väliskülalised Takamoto Katsuta - Daniel Barritt (Ford Fiesta R5).

Samal katsel jäid rajaäärde ka Oleksiy Tamrazov – Kuldar Sikk (Škoda Fabia R5), kes käisid oma võistlusmasinaga üle katuse.
Kengu teise läbimise võitis hommikul unisust ja legendi mitte kuulamist kurtnud Sirmacis, kes vähendas katsel teise aja saanud Lukyanukiga küll vahet vaid 0,1 sekundi võrra. Katse kolmanda aja sõitis välja Kajetanowicz (+3,4), kes üldarvestuses jätkas neljandana.

Kahjuks pidid Kengu korduvkatse stardis laupäevase võistluspäeva pooleli jätma Siim Plangi – Marek Sarapuu (Mitsubishi Lancer Evo X), kes enne katkestamist hoidsid üldarvestuse viiendat kohta.
Eestlaste katkestamise põhjuseks sidur.

Kui Kengu katse teisel läbimisel edestas katsevõidu saanud Sirmacis Lukyanuki 0,1 sekundiga, siis Raiga katse teisel läbimisel edestas lätlane venelast 3,1 sekundiga. Taaskord sõitis katse kolmanda aja välja Kajetanowicz, kes andis liider Lukyanukile ära veel ühe sekundi.
Päeva esimesele hoolduspausile tuli liidrina Lukyanuk, kes edestas Sirmacist 6,8 ja Kauri 15,4 sekundiga. ERC2 arvestuses juhtis Kaur, kelle edu Rainer Aus – Simo Koskinen (Mitsubishi Lancer Evo IX) ees oli 14,3 sekundit.  ERC Junior arvestuse liidrina saabusid Tehvandi hooldusalasse Miko-Ove Niinemäe – Martin Valter (Peugeot 2018 VTi R2), kes edestasid samuti Peugeot 208 R2 masinal sõitnud Nikolay Gryazinit - Yaroslav Fedorovit vaid 2,5 sekundiga. Niinemäe sõnas lõunapausil antud intervjuus, et masinal on probleeme vasaku esimese vedrustusega, kuid see probleem peaks mehaanikute abiga 30 minutise hoolduse jooksul lahenduse saama.
Peale hoolduspausi jätkus võistlus ralli pikima Rüa kiiruskatsega, millel pikkust 29,97km.
Katse ülivõimsa võidu võttis Astronaut Lukyanuk, kes edestas katsel teise aja saanud Sirmacist 10,8 sekundiga. Kolmandat katset järjest sai katse kolmanda aja Kajto, kes kaotas Lukyanukile 13,8 sekundiga. Lisaks said poolakad 10 sekundilise trahvi, sest väljusid tänu pikaks läinud käigukasti vahetusele hooldusest minut hiljem.  Kui võistluspäeva teisel kiiruskatsel käis üle katuse jaapanlane Takamoto Katsuta, siis päeva viiendal katsel sai samaga hakkama tema kaasmaalane Hiroki Arai (Ford Fiesta R5).

Ka Arula katse esikolmiku moodustasid samad mehed. Seekord edestas venelane lätlast 1,4 ja poolakat 2,8 sekundiga.
Kui Rüa katse esimesel läbimisel võitis Lukyanuk ligi 30 km pikkusel katsel Sirmacist 10,8 sekundiga, siis sama katse teisel läbimisel edestas lätlane venelast vaid 0,1 sekundiga.
Üllatus, üllatus taaskord sai katse kolmanda aja Kajetanowicz (+17,0), kes tõusis kolmandaks ka üldarvestuses. Poolaka absoluutarvestuse koha tõusu põhjuseks oli Egon Kauri katkestamine, kelle võistlusmasina mootorist kadus jõud.
Päeva viimase kruusakatsena sõideti Arula teine läbimine ning selle võidu võttis Sirmacis, kes vähendas katsel teise aja saanud Lukyanukiga vahet 0,7 sekundi võrra.
Katse kolmanda aja sai Aus, kes kaotas katse võitnud lõunanaabrile 5,8 sekundiga.
Kajetanowicz kaotas katsel aega tõrkuva roolivõimu tõttu ning andis ralli liider Lukyanukile ära koguni 25 sekundit.
Päeva viimase kiiruskatsena sõideti Elva linnakatse, mille võidu võtsid teist aastat järjest Raul Jeets – Andrus Toom (Škoda Fabia R5). Katse kaksikvõidu kindlustasid eestlastele Aus – Koskinen, kes kaotasid kaasmaalastele 2,3 sekundiga. Katse kolmanda aja sõitis Elva linnatänavatel välja Lukyanuk (+2,5).
auto24 Rally Estonia ööpausile läksid liidritena Alexey Lukyanuk– Alexey Arnautov, kelle edu enne pühapäevaseid katseid on Ralfs Sirmacis - Māris Kulšsi ees 20,1 sekundit.
Kolmandana lõpetasid laupäevase võistluspäeva valitsevad Euroopa meistrid Kajetan Kajetanowicz – Jaroslaw Baran, kes kaotasid kahel viimasel katsel tänu puuduvale roolivõimule ligi 30 sekundit. Poolakad kaotavad enne viimast võistluspäeva venelastele 1:29,9.
Enne ralli viimase võistluspäeva 82,26 katsekilomeetrit hoiavad absoluutarvestuse neljandat kohta Rainer Aus – Simo Koskinen, kes kaotavad Kajetanowicz – Baranile vaid 4,9 sekundiga. Eestlased hoiavad peale kümmet sõidetud katset ERC2 klassi liidrikohta. Elva linnakatse võitnud Raul Jeets – Andrus Toom stardivad pühapäevastele katsetele viiendal kohalt (+2:43,2).
ERC Junior klassi liidrikohta hoiavad enne pühapäevaseid katseid Miko-Ove Niinemäe – Martin Valter, kes võitsid laupäeval sõidetud üheksast katsest kuus. Noormehed hoiavad lisaks klassi liidrikohale absoluutarvestuse kaheksandat kohta. Klassi teist kohta hoiavad Nikolay Gryazin- Yaroslav Fedorov, kes kaotavad eestlastele 10,6 sekundiga. Juunioride arvestuse kolmandat kohta hoiavad enne pühapäevaseid katseid ERC Juunioride meistrivõistluste liidrid Chris Ingram - Elliott Edmondson (Opel Adam R2). Britid kaotavad eestlastele 32,8 sekundiga.
Gustav Kruuda – Ken Järveoja (Ford Fiesta R2T) harjusid võistluspäeva jooksul uue autoga ning lõpetasid laupäevased katsed oma klassi viiendatena (+1:17,7).

Pühapäeval ootab võistlejaid ja pealtvaatajaid auto24 Rally Estonial kuus kiiruskatset kogupikkusega 82,26km.
Esimene ERC klassi võistlusauto stardib Ristimäe kiiruskatsele 10:15.
auto24 Rally Estonia 2016 võitjad sõidavad Tartu raekojaplatsil olevale poodiumile kell 17:00

Ka pühapäeval on eetris ralliraadio, mis kuulatav Sky Plus, Tartu 104,3 MHz ja Otepää 99,1 MHz sagedustel, kus toovad teieni värskeima ralliinfo Marek Lindmaa ja Vaido Pannel.